İş Toplantısı, İş Toplantıları Verimini ilgilendiren bir konu.

Bazı insanlar zamanınızı çalarlar. Bayiniz, müşteriniz, satıcınız, personeliniz, hatta bağlı olduğunuz yöneticilerden biri. Hemen tüm insanların takdir görme ihtiyacı anlatacak çok şeyleri var.

İnsanları pek çok değişik özelliklere göre ikiye ayırmak mümkün. Bu ayrımlardan biri de, psikoloji de yaptıkları çalışmalar akademik olarak kabul edilen Briggs & Meyers in ortak geliştirdikleri kişilik özellikleri testindeki introvert ve extrovert kişilik ayrımı. İngilizcesini kullanmak zorunda kaldım çünkü Türkçe tercümesi içe dönüklük ve dışa dönüklük olarak algılanıyor ki anlatılmak istenen bu değil.

Tam tercümesi, introvert ler kişisel enerjisini içsel faktörlerden kişiler, extrovert ler ise kişisel enerjisini dışsal faktörlerden alan kişilikler.

Bir introvert veya extrovert benzer işleri gayet güzel yapabilirler, örneğin her ikisi de yönetici veya lider olabilir, satış ve pazarlama türü insanlarla yoğun ilişki kurulması gereken fonksiyonları yerine getirebilirler. Ancak bir introvertin enerjisi yoğun insan ilişkileri geçirdiği belirli bir süreden sona düşer. Kişisel enerjisini toplayabilmek için yalnız kalmaya ihtiyaç duyar. Bu tür kişiler genelde hobileri olan, koleksiyonlar yapan, film seyretmeyi, evcil hayvanları, doğayı, bahçeyi, kitap okumayı seven insanlardır. Bir extrovert ise yalnız kaldığında enerjisi düşer. Onun enerjisini toplayabilmesi için kendisini anlatmaya ihtiyacı vardır.

Extovert sürekli konuşur, sizi dinlemez, size sorular sorar cevabını dinlemeden diğer bir soruya geçer, onun da cevabını dinlemeden sizin sözünüzü yeniden keserek hemen aklındaki başka bir şeyi anlatmaya başlar. Bir extrovert ofisinize uğradığında ne kadar süre kalması gerektiğini bilmez. Başlar anlatmaya, konu konuyu açar, sizin yoğunluğunuz, önemli işiniz var mı farkında bile değildir. Bir extroverti telefon ile ararsanız sürekli öyle çok konuşur, sorular sorar konular açar ki neden aradığınızı bile unutursunuz veya söyleyecek fırsat bulamazsınız.

Extrovert kişiler konu dışına taşan kişilerdir, özellikle olmuş olayları ve kişileri uzun uzun anlatırlar. Bir veya birden fazla extrovert in olduğu toplantının verimli sürmesi imkansızdır. Tüm gün konuşur tartışır toplantı sonuna doğru konuya hala gelemediğinizi fark edersiniz.

Bir bayi toplantısında size saran bir extrovert diğer bayiler ile konuşmasına izin vermez, sizi esir eder, veriminizi düşürür.

Extrovert kişiler zamanınızı çalarak iş yapmanızı engellerler. Sürekli dinlemekten dolayı bir süre sonra enerjiniz de tükenir, sinirleriniz yıpranır. Özellikle satış işinde iseniz saatlerinizi, potansiyel müşteri olduğunuz bir kişiye harcayıp üzerine bir bardak su içerek günü satışsız kapatmak çok acıdır.

Bir extrovert ile baş etmenin en güzel yolu öncelikle onunla çok yakın ve sıcak bir ilişki kurmamak, mesafeli bir ilişki götürmektir. Extrovert kişinin anlattıkları çok ilginizi çekiyor gibi yapmadan arada yakaladığınız bir kelime ile hemen konuyu değiştirip “araba dediniz de bende arabaları çok severim bir ara fırsat bulduğumuzda detaylı konuşuruz bende size şunu söylemeye çalışıyordum” gibi sık sık konuşmayı devir almak ya da bir sonraki randevunuza zamanınızın kalmadığını anlatmanız şarttır.

Aralık 2015