Web Pazarlaması ve SEO Hizmeti

Web Pazarlaması ve SEO Hizmeti

Arama Motoru Optimizasyonu (Search Engine Optimization) Hizmeti, arama motorlarının web sayfalarını daha kolay bir şekilde taramasına olanak sağlayan teknik düzenlemelerdir.

İngilizce kısaca “SEO” (Search Engine Optimization) olarak ifade edilmektedir. Arama motorları, arama sonuçlarını listelerken algoritmik bir yapı kullanmaktadırlar. Bu nedenle web sitesi sahipleri, arama motorlarında üst sıralarda bulunmak istiyorlar ise alt yapılarını bu ayrıntıya dikkat ederek oluşturmak durumundadırlar.

Bir web sitesi operasyonunun dört aşamadan oluştuğunu söyleyebiliriz

  1. İçerik
  2. Dizayn
  3. Kod Yazımı, Domain Hosting
  4. SEO

İçerik bölümü, web sitesinin sahipleri tarafından sunulur.  Diğer üç aşama birbirinden çok farklıdır ve farklı uzmanlık alanlarına ihtiyaç duyarlar. Genelde bu üç bölümden bir tanesinde uzmanlaşmış ekipler diğerlerini bilemez ancak biliyormuş gibi yapabilirler.

SEO çalışmalarını ülkemizde iyi öğrenmiş yetkin gençler var, birçoğu ile yıllar içinde çalıştım hemen hepsinde de pişmanlıklar yaşadım. Nedeni, sizi baştan umutlandırıp sonra sözlerinde durmamaları, raporlama yapmamaları, çok az hizmet vererek yüksek bedeller istemeleridir. SEO yu bilmek ile yapmak ın aynı şeyler olduğunu varsaymamak gerekir. Bilgisi ile sizi etkileyen pekçok SEO uzmanının aynı servisi vermediğini bir müddet sonra fark etmek hoş olmuyor. SEO çok çalışmak, zaman harcamak ve emek vermek isteyen bir şey.

Açık konuşmak gerekirse SEO işi mucizeler yaratamaz, sitenizi sadece olması gereken yerlere getirir. Size sunumlarda verilecek sözlere fazla inanmayın. Her şeyden önce sitenizin ihtiyaçlara hitap edebiliyor olması, zengin bir içeriğe sahip olması gerekiyor. Siteniz bu hale getirildikten sonra arama motorlarına tanıtılması SEO nun işidir. Gerçekten insanlara yararı olmayan bir siteniz var ise SEO dan fazla birşey beklemeyin çünkü yapılacak çalışmalar sonrası geçici olarak yükselen grafik zaman içinde yine ağır ağır geri gidecektir.

SEO yu iki kısma ayırmak mümkün, sitenin içinde yapılması gerekenler ve site tam hale getirildikten sonra dışarıdan yapılması gerekenler.

Site içi SEO, web sitesi kodlayan yazılımcıların fazla bilmedikleri ve pek çok noktayı gözden kaçırdıkları bir konudur. Müşterinin arzu ettiği güzel görünüm yaratıldığında herkes memnun olur ancak arka yapıda o derece hatalar vardır ki arama motorları bu siteleri yeterince kaale alamazlar. Sitede ne olduğunu bile anlayamayabilirler. Bu gibi durumlarda bazen yepyeni siteyi baştan aşağıya yeniden yazmak bile gerekebiliyor ki bu müşteri için oldukça üzücü olabiliyor.

Web Pazarlaması ve SEO Hizmeti

Web Pazarlaması ve SEO Hizmeti

Site içi SEO, bir SEO uzmanının site kodlarını incelemesi ve hataları bulması ile başlar, SEO uzmanının yönlendirmesi ile yazılımcılar tarafından sitedeki değişiklikler yapılır. Bir seferlik bir maliyettir, bizim oldukça başarılı olduğumuz bir konudur. Burada güven unsuru çok önemlidir çünkü pek çok müşteri görünürde bir şey değişmediğinden söylenen şeylerin doğruluğundan şüphe duyar, kendi web masterına danışır, o da SEO dan fazla anlamadığı için gerek yok türünden laflar eder ve projeler baştan kaybedilir.

Site dışı SEO ise, sitenin içeriğinin pek çok farklı web sitesinde tanıtılmasının sağlanarak arama motorlarındaki önem derecesinin arttırılmasıdır ki bu da bizim oldukça başarılı olduğumuz bir konudur. En az 6 ayda kendini gösterir, en az bir yıl, hatta sürekli yapılmalıdır, müşterinin bütçesi ve arama kelimeleri ile başarısı doğru orantılıdır.

Web Pazarlaması ve SEO Hizmeti nin diğer bir unsuru olan web pazarlaması, hedef kitlenize doğrudan erişebilmenizi sağlayan ve diğer pazarlama tekniklerine göre çok uygun fiyatlı olan yeni nesil pazarlama tekniğidir. Web pazarlamasının en büyük özelliği, hitap ettiğiniz demografik kitlenin özellik ve niteliklerine göre seçim yaparak sonuç odaklı iletişim kurabilmenizdir.

Web Pazarlaması ve SEO Hizmeti konularında Lütfen teklif isteyiniz

Web Pazarlaması ve SEO Hizmeti

Web Pazarlaması ve SEO Hizmeti

Web Pazarlaması ve SEO Hizmeti nin diğer bir unsuru olan web pazarlaması, (internet marketing veya internet pazarlaması), hedef kitlenize doğrudan erişebilmenizi sağlayan ve diğer pazarlama tekniklerine göre çok uygun fiyatlı olan yeni nesil pazarlama tekniğidir. Web pazarlamasının en büyük özelliği, hitap ettiğiniz demografik kitlenin özellik ve niteliklerine göre seçim yaparak sonuç odaklı iletişim kurabilmenizdir.

Bir web pazarlaması yaptığınızda bu reklamımı sadece İstanbul da yaşayan, sadece şu kelimeler ile ilgilenen veya arama yapan ve sadece 30-45 yaş arası erkeklere göster, ve günlük bütçem 300 TL yi aşmasın şeklinde bir hedef kitle belirleyebilirsiniz.

Halbuki bir TV reklamı verdiğinizde reklamın nasıl bir kitleye ulaşacağını bilemiyorsunuz.

Web Pazarlaması, mutlaka içinde SEO yu barındırması gereken, ancak sadece SEO ya bağlı olmadan belirli bir bütçede reklam vermenizi gerektiren bir alandır.

Bu alanda çarpışan iki büyük dev var, Google ve Facebook. Google, sonuç bazlı tahminler yaparak sizin ne tür alanlar ile ilginiz olacağını belirlemekte ve reklamlarını ona göre göstermektedir. Ancak Google’ın demografik yapınız ile ilgili bilgisi oldukça kısıtlıdır. Bu tarafını güçlendirmek için GooglePlus ı geliştirmiş ancak Facebook un yanında ikincil kalmasını engelleyememiştir. Facebook ise ülke, lisan, yaş, ilgi alanı vs vs tüm kitleyi son derece ayrıntılı ve doğru olarak segmente etmiş ve bu sayede efektif ve etkin reklam gösterme kapasitesine sahip olmuştur. Facebook reklam cirosu 10 Milyar USD, yi bulmuş, Google ın ki ise yaklaşık 80 Milyar USD civarındadır. Microsoft, bu alanın dışında kaldı ancak bir açık kapı yakalayarak geçtiğimiz haftalarda Linkedin i satın aldı ve İş Hayatı kapısından Pazar tanımlama ve segmente etme işine giriyor. Birkaç yıla kadar Google ve Facebook a web pazarlaması konusunda rakip olacak.

Web Pazarlaması, veya internet marketing veya internet pazarlaması veya online pazarlama bizim iyi bildiğimiz ve iyi yaptığımız bir alandır.

Web Pazarlaması ve SEO Hizmeti konularında Lütfen teklif isteyiniz