Kariyer Koçluğu, Yönetici Koçluğu

Kariyer Koçluğu, Yönetici Koçluğu Nedir ? Yönetici Koçu,  Kariyer Koçu ne iş yapar ?

Başarılı olmak  isteyen yöneticilerin belirli dönemlerde çok ihtiyacı olan bir kavram yönetici koçluğu, veya kariyer koçluğu. Yıllarca ihtiyacını hissettiğim bir şey. Etrafınızda en az sizin kadar bilgili, objektif ve gerçekçi biri olması ve hayatınızda aldığınız bazı önemli kararlar konusunda birine danışabilmeniz önemli.

Çalıştığım pek çok insanın kendilerini olduklarından daha üstün zannederek hatalar yaptıklarını, diğer bir yarısının da tam tersine kendine olan güvensizlikten dolayı gelmeleri gereken pozisyonlara gelemediğini gördüm.

 

Kendini tanımak isteyen yöneticinin aynasıdır yönetici koçu, kariyer koçu. Koç, ihtiyaç duyduğunuz bir zamanda ruhunuzun aynası olur. İş değişikliği, terfi, işten çıkartılma, şehir ve pozisyon değişikliği, mobbinge uğrama, işyerinde mutsuzluk, haksızlığa uğrama, tükenmişlik, umutsuzluğa kapılma, vs vs durumlarında danışacağınız bir koça ihtiyaç vardır.

Yönetici koçu, kariyer koçu nun vazifesi sizden daha bilgili bir insan imişçesine sizin öğretmeniniz olmak değil sizi anlayabilen bir arkadaş olarak size fikirlerini söyleyebilmektir. Koç anlattıklarınızdan anladığını size objektif olarak geri yansıtır. Ne koç ne de başka birisi sizin hakkınızda karar verme yetisine sahip değildir. Ancak aldığınız kararları kendi açısından değerlendirerek göremediğiniz yönler var ise sizi bilgilendirir.

Yönetici Koçluğu, Kariyer Koçluğu

Yönetici Koçluğu, Kariyer Koçluğuİnsanlar fiziksel bedenlerini aynalar vasıtası ile görürler. Kişilik ve ruhsal bedenlerini ise başka insanların yansıtması ile görürler. Başka insanların yansıtması her zaman bulanıktır, çarpıtıcıdır. Hiçbir insan, karşıdaki insanı bir kristal ayna mükemmelliğinde değerlendiremeyecektir. Kişi, gelen imajı karşısındakinin objektiflik kriterlerine göre değerlendirmelidir.

İsterse Dünya’nın en zeki insanı olsun her insanın kör noktaları vardır, bu noktaları kendisi görmez ama başkaları rahatlıkla fark edebilir. Aynı şekilde tüm kararlarımızda objektiflikten uzaklaşma eğilimimiz vardır, “pire için yorgan yakma” deyimi bu yüzden söylenmiştir.

Ne kadar başarılı olurlarsa olsunlar, tüm yöneticilerin zaman zaman yönetici koçu, kariyer koçu ihtiyacı olur.

Koçluk ihtiyacınız olduğunda lütfen mail atınız Bu konulara ilgi duyuyorsanız, öncelikle Yöneticinin Başarısızlık Rehberi adlı kitabımı okumanızı tavsiye ediyorum

www.basarisizlikrehberi.com

 

 

Yöneticinin Başarısızlık Rehberi - Kitap

Yönetici Koçluğu, Kariyer Koçluğu Kitabı – Yöneticinin Başarısızlık Rehberi

 

İki yıla yakın koçluk yaptığım , konusuda uzman bir arkadaşımdan bugün gelen email beni çok mutlu etti 🙂

öhöm öhöm şimdi şöyle bir durum var.. Ben baya boşvermiş bir dönemimdeydim. İnanmıyordum çünkü artık. Aç kalmayacak kadar gelirim olsun yeter diyordum çünkü hayallerimin gerçekleşme ihtimaline de inanmıyordum. Motivasyon da yoktu vs.. Ama siz bendeki cevheri gördünüz. Bir yandan imkanlarınız da kısıtlıydı. Yoktan bir ekip var ettiniz ve beni de bunun içinde daha iyi olanaklar sunarak kullanmak faydalanmak istiyordunuz. Bir yandan da benim bunca yıl emek verdiğim ama hiçbirşey kazanamdığım şirket üzerinden para kazanmamı da istiyordunuz. Şöyle ki, siz hariç kim olsaydı ben yine motive olup asılmazdım.. inanmazdım çünkü.. Algılarım çok yüksekti bir aralar. Ama onlar da düşüktü.. algılayamıyordum..

Şirket dışındaki ama çevremdeki insanların da sizin hakkınızda olumlu düşünceleri girdi devreye.. ya dedim ben ne yapıyorum.. Ben bu adamın gözüne girmeliyim, onunla çalışmalıyım, ona katkı sağlamalıyım. Üstelik o bana yönetici koçu, kariyer koçu oluyor ve şans da veriyor, hem de başaracağımı biliyor vs.. Şöyle ki .. kim olsa ben tekrar business life’a geri dönmezdim. bunu siz sağladınız.. (ciddi bir sarı kart göstererek)

Sonra ben dergiyi çıkarabildim.. o dergi de ses getirdi.. Şimdiki iş yaşamımı bana sağladı.. E….a kazanımından sonra cesaretim yerine geldi ve yapacak ekstradan işler aradım. Arşivde kalan dosyaları açtım.. 10 yıl önce müşteri ilişkileri yönetiminde ulusal bir başarım vardı, onu kullanarak 2 iş daha aldım.. halen devam ediyor.. uzun yıllar da devam edebilir. karnım tok ama ekstradan bir eylem için cebinde parası olmayan, olmasını da beklemeyen ben artık bir ev geçindirebiliyordum..

Ben herşeyi sizin güzel iş etiğinize ve potansiyeli görme becerinize ve yönetici koçluğunuza, kariyer koçluğunuza borçluyum.. Kısacası size minnettarım.. İşte bu yüzden.. bu detayların da kitapta olması güzel olabilirdi..

Gelecekte.. gibi bir dünya devi …….. markasının dergisini çıkarıyordum (ilk sayı, 2013) ama kendi ev kiramı ödeyemiyordum” temalı bir kitap da ben yazıcam sanırım