Yaprak Özer – Gazeteci, Yazar, İletişim Danışmanı – İndeks İçerik ve İletişim

İzlemek için tıklayınız

Hemen tüm satış kitaplarının temasında; rekabet edebilen ve satılabilen bir ürün vardır.  Zaten başka türlü bir satış kitabını modellemek de mümkün değildir, ürüne talep gösterebilecek potansiyel müşteriler modelde bellidir. Satış kitapları; genellikle potansiyel müşterilere nasıl erişilebileceği, önce iletişimin kurulması, ardından devam ettirilmesi ve mutlu sona ulaşılması konularında tecrübe paylaşırlar. Amaç, müzakereleri başlatıp hatasız götürerek benzer ürünler arasında müşterinin sizin ürününüzü seçmesini sağlamaktır.

Dijital çağda kullan at sistemi geçerli oldu. Kullan at sistemi, elinizdekilerin temizlik bakım onarım gerekliliğini ortadan kaldırıyor. Zaten kısıtlı olan zamanınızı hangisine ayıracaksınız, olabildiğince düşünmeden kullanıp atıyor yenisini alıyorsunuz. Ürünler, modeller, çeşitler, renkler, ambalajlar, alışkanlıklar, lezzetler, bilgi, hatta markalar bile o derece hızlı eskiyorlar ki eskilerinin yerlerine sürekli olarak yeni bir şeyler gelmek durumunda kalıyor. Artık başarılı bir ürün yaratmak yetmiyor, bir rakip mutlaka daha başarılısını yakında piyasaya süreceği için üst üste yeni ürünler yaratmak ve başarılı kılmak gerekiyor.

Bizler; elbette yarattığımız her yeni ürün gamının eskisinden daha başarılı olmasını hedefleriz. Ama daha yeni olsalar dahi bazı ürünler beğenilmez, bazı modeller tutmaz, bazı renkler sevilmez, bazı cinsler satılmaz.

Başarılı iş modelleri, sıradan kişileri başarılı kılabilir ama başarısız iş modelleri en usta satıcılara bile havlu attırabilirler.

Sorumlu olduğunuz konudaki bir ürün veya hizmet, artık arzu edilen satış rakamlarına ulaşamıyorsa ne yapılması gerek? O segmentte ürününüze gerçekten ihtiyaç var mı, fiyatı doğru mu, niş bir konuya mı girmişsiniz, eskimiş, yaşam eğrisi dolmuş bir ürünü mü satmaya çalışıyorsunuz, olmayacak bir işin peşinde mi koşuyorsunuz?

Türkiye pazarına giren bir yabancı firmaya satış müdürü olarak tayin oldunuz; marka bilinmiyor, ürünler tanınmıyor, satışlar beklenenin altında, nereden başlayacaksınız?

Bu kitap; satış yöneticileri başta olmak üzere, ürün ve firma yöneticilerini, iş sahiplerini hedefleyerek onlara ürünlerini geniş açıdan nasıl yargılayabilecekleri konusunda bilgiler veriyor.