Ego Tuzağına Karşı Farkındalık

 

Hemen tüm başarıların ve hataların arkasındaki itici güçtür ego. Evrende yalnızca insanoğlunda bulunur, hayvanların egosu yoktur. Ego gerekli bir şeydir, sizi güçlü, cesur, azimli, savaşçı, dirayetli kılar. Ego olmadan başarılı olmak zordur. Egosu olmayan insanların zaten başarılı olmak gibi bir derdi de yoktur.

 

İş hayatında başarılı olabilmek için belirli bir ölçüde hırs, azla tatmin olmama, azim ve sürekli çalışma gerekir; bunun için de egonun yakıtına ihtiyaç var.

Üst düzey yöneticilerimizi ve satış ekibimizi egosu yüksek kişilerden almak mecburiyetimiz vardır. Egosu daha düşük kişileri ise İK, PR gibi daha sosyal, uzlaşmacılık, empati ve yatıştırıcılık gerektiren fonksiyonlarda kullanmamız ve savaş gerektiren pozisyonlara atamamamız gerekiyor.

 

Ego, yaşam savaşıdır, hayatta kalma mücadelesidir, DNA’mıza kodlanmış ve sürekli kendini yenileyen bir bilgisayar programıdır. Belli etsin veya etmesin, tüm başarılı insanlar ego sahibidirler. Ego özgüven verir, cesaret verir, hırs ve savaşma gücü verir, para kazandırır. Başarı için gereken yakıtı sağlar.

 

Ancak ego keskin ve çift taraflı bir silah gibidir. Kontrol edilemezse hem kişiye, hem başkalarına, hem de şirkete ağır zararlar verebilir. Amaç ve aracı birbirine karıştırır. Ego insanın kendini olduğundan daha güçlü, daha zeki, daha başarılı, daha bilgili zannetmesine de neden olur. Ego kişiye kendini olduğundan fazla güvende hissettirir. Tedbiri elden bıraktırır, açıklar verdirir, acımasızca saldırganlaştırır, riske sokar, iletişimi engeller, saygıyı yok eder, nefret uyandırır, gizli düşmanlar yaratır. Bu nedenlerle kontrolsüz ego, iş hayatındaki en büyük tuzaklardan biridir, yararından çok zarar getirebilir.

 

Ego genelde başarıların sonucunda ortaya çıkan ve başarıyla birlikte büyüyen bir duygudur. Ego ne yazık ki doyuma eriştirilebilen bir duygu değildir. Sürekli yenilenmek ve doğrulanmak ister.

 

Aşırı ego sahibi insanlar, genelde kendilerinden çok emindirler. Emirler yağdırırlar, yeterince iletişim kurmazlar, dinlemeden yargılarlar, anlamadan cevap verirler, toplantılarda sadece kendileri konuşmak isterler. Böyle işyerlerinde verim düşer, çalışma barışı olmaz, diğer insanlar aşağılandıklarını düşünüp egolu insanın başarısız olması için gizli gizli düşmanlık yapmaya başlarlar, bu da firmaya zarar verir.

 

Başkalarını görmezden gelmek, tembellik, yapılması gerekenleri gönülsüz yapmak, hepsi gizli egoyla bağlantılı davranışlardır. Egonun en büyük zaafı ise sahibi tarafından anlaşılamamasıdır. Ego dışarıdan rahatça görülebilir, ancak sahibi kolay anlayamaz. Ego firmada çatışmalara ve mutsuzluklara neden olur, bu nedenle yararlarına rağmen fazlası engellenmesi gereken bir enerji kaynağıdır. Ego, genelde başarılı patronlarda bulunur veya başarılı üst düzey yöneticilerde, özellikle de satış yöneticilerinde!

 

Sadece başarılı değil, başarısız insanların da gizli egosu olabilir. Başarısız, ancak egolu insanlar, neyi bilmediklerinin farkında olmazlar, neyi anlamadıklarının da pek farkında olmazlar. Bu kişiler, sürekli olarak yapılan iyi ve güzel şeylere karşı çıkarlar. Yapıcı değil yıkıcı eleştirileriyle, bir şeyler yapmaya çabalayanların moralini bozarlar. Bu tür kişiler, kendi başlarına kaldıklarında sudan çıkmış balığa döner, hiçbir şey geliştiremez,  adım atabilmek için başkalarına ihtiyaç duyarlar.

 

Aşırı ego sahibi fakat başarısız insanlar çevredekilere sürekli şahsi sorular sorarken, kendisine soru sorulmasından hiç hoşlanmazlar. Facebook, Twitter gibi sosyal medya ortamlarında hesap açar, başkalarını sürekli takip eder ama kendilerini ifşa etmezler. Adeta sır küpüdürler. Güvenilmezdirler. Kolay kolay bir sözleşmenin altına imza atmazlar. Sessiz tepkilerde bulunup karşısındakiyle iletişimi kesebilirler. Size karşı gizli düşmanlık, kıskançlık geliştirmiş ve bunu ustaca gizliyor olabilirler.

 

Egoyu bir cümleyle özetlemek gerekseydi, herhalde şöyle özetlerdim: Ego bilinçaltının yetersizlik duygusudur!