Yöneticinin Başarısızlık Rehberi – İş Kitabı

YÖNETİCİNİN BAŞARISIZLIK REHBERİ - İŞ KİTABI 

Yazar Adı: Özhan Atalay Yayınevi: Ceres Yayınları Yayın Dizisi: Yönetim-İş Geliştirme Sayfa Sayısı: 272 Fiyatı: 23 TL

Aşağıdaki Kitapçılardan Satın Alabilirsiniz

D&R http://goo.gl/mchTb8

Idefix http://goo.gl/jiInqf

Kitapyurdu http://goo.gl/seUSjn

türkçe iş kitapları

Yöneticinin Başarısızlık Rehberi

Yöneticinin Başarısızlık Rehberi Ülkemizin iş hayatına dokunan bir kitap. Ülkemiz şartlarına uygun yönetim kitapları sayısı oldukça sınırlı. Şirket yönetim kitabı veya şirket yönetimi denildiğinde akla hemen başarılı Amerikan şirketleri, CEO’ları geliyor. Pek çok kitap, yurt dışından tercüme edilerek yayımlanmış. Yazılan hemen her yönetim kitabında anlatılan firmalar Fortune 500 listesine girmiş, binlerce kişinin çalıştığı, yıllık ciroları 20 milyar USD’ye dayanmış devasa firmalar. Bu tür firmaları idare etmek devlet idare etmek gibidir; tüm dinamikleri kendilerine özeldir.

Bana göre, bu öyküler ülkemizde peri masalı gibi kalıyor; Türk yöneticilerine vizyon ve kitap okuma keyfi vermekten öte, fazla bir teknik yardım sağladıklarını düşünmüyorum. Türkiye’nin gerçekleri, firma ve kültürel özellikleri ABD’den çok farklıdır. Örneğin Karadeniz asıllı bir iş adamıyla bir ABD firmasını yönetir gibi çalışmaya başlarsanız, yakın zamanda hüsrana uğrayacaksınız demektir.

Yöneticinin Başarısızlık Rehberi, iş modeli tutmuş veya tutmamış olan firmalarda yapılan, bazen farkında olunan, kimi zaman da olunmayan kişisel yönetim hatalarına dikkat çekmek amacıyla hazırlandı.

 

ÖNSÖZ

Başarıların sihirli bir anayasası yok, ancak başarısızlıkların var. Başarı bir bütündür. İş modeli tutmamış bir firmaya, isterseniz dünyanın en iyi yöneticisini getirin, işe yaramayacaktır. Bazı şeyleri yapmak başarılı olmamızı sağlayamaz, evet! Ancak bazı şeyleri uygulamak/uygulamamak muhtemelen başarısız olmamıza neden olacaktır. Öyle şeyler var ki, bunları yaptığınızda başarılarınıza gölge düşürebilir, para, zaman, moral kaybedersiniz. Bazen de her şeyinizi kaybedebilirsiniz.

İster yeni bir iş kuruyor olun, ister bir firma sahibi ya da yönetici olun, Yöneticinin Başarısızlık Rehberi’nde anlatılan konular hakkında farkındalık yaşamanızın sizi iş hayatında vahim hatalardan kurtarabileceğinden eminim.

İş hayatında başarılı olmuş pek çok insan, genellikle ardından kitap yazarak başarılarının sırlarını anlatmışlardır. Bu kitapların önemli bir kısmını okudum ve gördüm ki, başarının arkasından öyküyü geriye dönük yaratmak kolay oluyor.

Başarılı olduğunuz zaman geçmişe yönelik hikâyeniz yeniden yazılıyor, aldığınız kararlarda ne derece haklı olduğunuz tartışılıyor. İlkokul öğretmeninizden apartman komşularınıza kadar pek çok kimse, sizde o dönemde nasıl bir ışık gördüğünü övgüyle anlatıyor. Olayları sonuçlara göre değerlendiriyoruz. Geçmişi, sonuçlara göre biz yeniden yaratıyoruz. Tarihin tekerrür edeceğini düşünüyor ve başarılı insanların yaptıklarından ilham almaya çalışıyoruz.

Benzer kararları bir başka kişi, farklı bir ortamda aldığında, olayların gelişimi de değişiyor. Bana göre başarı pek öğrenilebilecek/öğretilebilecek bir şey değil. İnsanların doğuştan gelen yetenekleri, çevre koşulları ve kendi çabaları, kaderle birleştiğinde ortaya başarılar çıkabiliyor, çıkmayabiliyor da. Bir firmada o günün koşullarında çok başarılı olan bir yönetici başka bir firmada tam ters sonuçlarla da karşılaşabiliyor.

Sular yükselince balıklar karıncaları yiyor, sular çekilince de karıncalar balıkları. Bu dengeye karar veren şey deniz, hatta Dünya’nın uydusu Ay. Kimin hayatta kalacağına karar veren gücün bir zekâya sahip olmayan Ay olması anormal bir durum. Muhtemelen Ay da kendisi için en iyi yörünge seçiminin Dünya olduğunu düşünmemiştir.

Kadercilik demeyelim, ancak olayların çoğunlukla irademiz dışında gerçekleştiği bir yaşam sürüyoruz. Pek çok şeyin mantığı yok. Yine de genellikle hadiseler karşısında ya kendimizi suçluyor ya da yaşananları fazla büyütüyoruz!

Tutmaz denen bir iş tutuyor, cazip görünen bir iş ise hayal kırıklığıyla sonuçlanabiliyor. İş modeli tutmadığında ne kadar doğruları yaparsak yapalım olmuyor; tuttuğunda ise büyük yanlışlar yapmadığımız sürece firmamız yaşıyor, büyüyor ve para kazanıyor. Model tuttuğu halde çok hatalar yapılsa dahi, kısa vadede başarı ve kâr oluşuyor, uzun vadede elbet yine işin sonu geliyor.

Başarılı olup olmayacağınız, sizden başka kimsenin hissedemeyeceği bir gizemdir. Zaman içinde, kaderinizde varsa ve sürekli çabalayan biriyseniz, başarı bir yolunu bulup ortaya çıkacaktır. Eğer başarı henüz ortaya çıkmadıysa, bunun da bir nedeni vardır ve hayat size “henüz zaman gelmedi, devam et” demektedir.

Edison, ampulü 5000. denemesinde yakmayı başarmıştı. Eğer 4900. denemesinde Einstein’a danışmış olsaydı, büyük fizikçi muhtemelen ona, “Aynı şeyleri tekrar tekrar yapıp farklı sonuçlar beklemek deliliktir, boş ver artık!” diyecekti.

Günde sekiz saat piyano çalışmak, sizi ülkenin en iyi piyanistlerinden biri yapmaz; ne kadar yetenekli olursanız olun, haftada bir saat çalışarak ülkenin en iyi piyanisti olamayacağınız da apaçık.

Yirmi beş yılı aşan iş hayatımda pek çok büyük ve başarılı firmanın, holdingin, yapılan hatalar dolayısıyla kapılarını kapattığına şahit oldum. Kendim de işler kurdum, ortaklıklar yaptım. Başardıklarım oldu; başaramadıklarımda.

Başarılı ya da değil; eğer bir yöneticiyseniz burada yazılanların size pek çok konuda önemli farkındalıklar sağlayacağını düşünüyorum.

Her bölümü başlı başına bir kitap olabilecek konuları, ben burada özetlemeye çalıştım.

Yöneticinin Başarısızlık Rehberi Fox TV de

Yöneticinin Başarısızlık Rehberi Fox TV de

Yöneticinin Başarısızlık Rehberi’nde aynı konu içinde ikilemlere rastlayacaksınız; bir şeyin yanlışlığına işaret ederken, bazen de tam tersinin yapılması gerektiği şeklinde şaşırtıcı terslikler görebilirsiniz. Yer, zaman ve durum kavramına göre yapılması gerekenler bazen tam tersine dönebildiğinden, bu dualiteleri de dile getirmek istedim.

Elbette kitapta yazılı olanlar, verilmiş örnekler, yaşanmışlıklar, kişilerin tamamını yargılayıp bir kalıba sığdırmaya yönelik değiller. Her insan kendi başına çok özeldir, kimseye benzemez; firmalar da öyle. Her durum da kendine özeldir. Kitabın içeriğinden veya örneklerinden kimsenin üzerine alınmamasını rica ediyorum.

Yazım dili konusunda da söylemek istediğim bir şey var: Öğüt verir gibi ya da yargılayıcı yaklaşımlar ruhuma ve yapıma taban tabana zıttır. Herkesin yaşadıkları ve yaşaması gerekenler birbirinden farklıdır. Bana göre hiçbir şeyin de yüzde yüz doğrusu yoktur; bugün doğru dediğiniz şey, yıllar sonra bir bakarsınız yanlış olmuş. Ancak Türkçe dil kullanımında bu açıdan yetersiz kaldığından, istesem istemesem de yer yer bu böyle bir üslup kullanmak zorunda kaldım. Burada ifade etmek istediğim, kitapta yazanların kesin hükümler içermesi değil, benim tecrübelerimin bu yönde gerçekleştiği. O yüzden Yöneticinin Başarısızlık Rehberi’nin bazı anlatımları konusunda hoş görünüze sığınıyorum.

Yöneticinin Başarısızlık Rehberi

türkçe iş kitapları

türkçe iş kitapları