ALTIN YATIRIMI İLE BİRİKİMLER ENFLASYONA KARŞI KORUNABİLİR Mİ?

ALTIN

• Altının kısıtlı üretilebilen kıymetli bir metal olduğu, dünyadaki merkez bankalarının matbaalarında bol bol para basabilmeleri nedeniyle para sisteminde enflasyon oluştukça altının da değerinin buna göre artması gerektiği ön görülür. Öyle ya altını matbaada basamazsınız ama parayı bol bol basarsınız

• Evet altın hiper enflasyon, savaş, iç savaş, ekonomik kriz zamanlarında paranın park edilebileceği iyi bir yatırım aracı olmuştur. Yastık altında saklanabilir, kolay taşınabilir, çürümez, bozulmaz, az yer kaplar. Altının değeri; Dünya çapında meydana gelecek olaylar ve savaşlarda ortaya çıkar. Yani Türkiye’de bir kriz patlak verse dahi dış piyasalarda altının değeri düşüyor olabilir

• Şu açıdan bakarsak altın fiyatlaması daha net görünür; Altın fiyatı, 2011 yılında 1.895$/Ons a ulaşmıştı, ama bugün 1780$/Ons seviyesindedir. Bir ABD vatandaşı olarak paranızı 2011 yılında altına yatırmış olsaydınız on yıl geçtiği halde paranızın % 6 sını kaybetmiş, 10 yıllık ABD enflasyonunu da eklemiş bir durumda hayatınızın pişmanlığını yaşıyor olacaktınız

• Altın kendi kendine faiz üreten bir şey değildir yani yıl başında 100 Gr altınınız varsa yıl sonunda da 100 Gr altınınız vardır halbuki yıl başında 100$ ınız varsa yıl sonunda 102$ ınız olur.

• Bu nedenle uluslararası piyasalarda altına bolca spekülatif müdahaleler olur yani altının USD fiyatında bir artış öngörüyorsanız alırsınız yoksa almazsınız. Bu tahmin de genellikle USD endeksi parametresi, ABD Merkez Bankası FED in faiz arttırma/indirme ihtimali üzerine kurulu olan ABD enflasyon oranları, işsizlik oranları gibi ihtimaller üzerine kurgulanan USD den kaçış veya USD ye dönüş dönüş stratejisi olarak kullanılmasıdır. Diğer bir deyiş ile altın fiyatlaması çoğunlukla spekülatiftir.

 

GRAM ALTIN

• Gram altının fiyatındaki ilk etkenin yurt dışı piyasalarda ons ile ölçümlenen altın fiyatı olduğunu belirttik, yani fiyat dış piyasalarda ons bazında artıp azalabilir. Ama altın fiyatındaki asıl etmen USD/TL kurudur.

• Gram altın tamamen USD ye bağlı bir emtia dır. Türkiye için altının neredeyse tamamı ithaldir, petrol gibidir. USD ne kadar artar veya azalırsa gram altın fiyatı da artar veya düşer.

• Son bir şey de altının fiziksel veya hesabi olmasıdır. Yani siz bankanızda bir altın hesabı açarsanız TL veya dövizinizle alacağınız gram altın fiyatı HESABİ altın fiyatıdır. Bu fiyat Türkiye Cumhuriyeti Darphanesinde satılan külçe altının baz fiyatıdır. Bankanız size fiziksel altın vermez (Birkaç banka hariç)

• Kuyumcuya gidip bir gram altın almak isterseniz onun fiyatı farklıdır. Kuyumcudan alacağınız gram altın birileri tarafından kilolarca alınmış, işlenerek gram haline getirilmiş, riske girilmiş, saflığı tescillenmiş, işçilik ve emek harcanmış, bir markaya tabi tutulmuş, ambalajlanmış ve sertifikalanmıştır.
• Gram altın; genel kabul edildiğinin aksine düşünüldüğü gibi enflasyona karşı TAM OLARAK koruyan bir ürün değildir.

• Sizin elinizdeki gram altının, Ata, Tam, Çeyrek veya bileziğin artmasının temel nedeni altının kendisinin artması değil USD kurunun artmasıdır !!!

• Tarihte TL her zaman maalesef diğer para birimlerine karşı hep değer kaybediyor durumda olduğundan olduğundan altın da hep kazandırıyor olarak varsayılmıştır. Ons altın belirli döngülerle 1500-1700 USD lere iner bazen 2000 USD lere çıkar. Eğer altın hesaplarından anlamıyorsanız altın almayın döviz alın paranız daha çok güvencede olur. İlla altın alacaksanız ons altın fiyatlarını ve grafiklerini inceleyin. Örneğin altını 2000$/Ons tan alırsanız en az bir sene dövizden kazanacağınız para onun 1700$ lara düşmesi esnasında eriyip gidecektir.

 

ŞU ANDAKİ İÇ PİYASADAKİ GRAM ALTIN FİYATI DOĞRU MU

• Bazen iç piyasada altına aşırı talep oluyor Türk insanı alıp yastık altın atıyor ama birkaç güne fiyat eşitleniyor, o nedenle yukarıda yazdığım eşitlik kısa süre için bozulabiliyor.Anlık altın fiyatını şu şekilde test edebilirsiniz;

13 Ocak 2022 Investing değerlerini örnek olarak baz alalım;

1 Ons Altın 1.822 $
1 Ons = 31,1 Gram
1822/31,1 = 58,58 $
Yani 1 Gram Altın 58,58$
USD Kuru = 13,55
1 Gram Altın 58,58*13,55 = 794 TL olmalıdır.

Şu için bu fiyat doğrudur, ama bazen 794 TL olması gereken altının fiyatını örneğinn 810 TL olarak görebilirsiniz de. Eğer öyle ise o gün iç piyasada aşırı bir talep olmuş birkaç güne düzelecek demektir. Paranız dövizde ise altına çevirmek için acele etmeyin birkaç gün bekleyip bu hesabı yeniden yapın

• Muhtemelen kuyumcuya gittiğinizde fiyatı 794 TL olan 1 Gram fiziksel altını markasına göre 820-30 TL arasında ancak alabileceksiniz.