2017 Yılının İlk Yarısında Gayrimenkul Piyasalarını Neler Bekliyor

Milliyet Emlak

Gayrimenkulün nabzını sizler için tutan yönetim danışmanı Özhan Atalay yazdı.

Bir önceki makalem “Döviz Fiyatlarındaki Yükselişin Konut Fiyatlarına Nasıl Bir Etkisi Olacak“da döviz fiyatlarındaki son 3 aydaki % 20 lik yükselmenin konut fiyatlarında da ister istemez yükselmelere yol açacağını belirtmiş ve bu artışın dövizin getirdiği maliyet artışından değil, ikinci el konutların fiyatlarının yeni konut fiyatlarına paralellik göstererek arttığını bir analiz ile ortaya koymuştum.

2017 Yılının İlk Yarısında Gayrimenkul Piyasalarını Neler Bekliyor

Öncelikle istatistiklerin en az üç ay geç yayınlandığını kabul edersek, % 20 civarındaki devalüasyonun etkisinin henüz konut fiyat istatistiklerine yansımadığını söyleyebiliriz. Kasım ve Aralık istatistikleri yayımlanınca konut fiyatlarında artış trendini görmemiz muhtemeldir. USD bazında satılan daireler % 10 kur indirimi yapsalar dahi TL bazında % 10 zam yapmış gibi gözükecekler ve ikinci el daire fiyatları da bunu takip edecektir.

2016 nın son çeyreğinde gayrimenkul piyasalarında alıcıların bekle ve gör diyerek satın alma kararlarını ertelemeye aldıkları herkesin malumudur. Şu anda piyasalarda tabiri caiz ise yaprak kıpırdamamaktadır. Alıcılar böyle dönemlerde pozisyon değiştirmeyi riskli bulmakta veya daha büyük krizler yaşanır çok ucuz fiyata bir şeyler kapatabilir miyim diye beklemeye yatmakta, ekonomide bazı parametreler oturmadan kararlarını olabildiğince ertelemektedirler. Ancak geçmişte yaşananların bize öğrettiği şey, bir süre sonra bu psikolojinin zayıfladığı ve piyasaların yeniden açıldığıdır. Konut herkesin en önemli ihtiyaçlarından biridir ve alımları uzun müddet ertelemek imkan dahilinde değildir. Fiyatlar bir seviyeden daha aşağılara düşmemekte, o dönemde çok sıkışmış olan satıcılardan gelen fırsat konutlar hızla el değiştirip piyasadan çekilmekte ve piyasalar normal arz/talep dengelerine yeniden dönmektedir.

Böyle dönemlerde zaten alıcılar piyasadan çekilerek teklif dahi getirmemekte, sadece çok sıkışan müteahhit/ev sahiplerinin konutlarına yönelmekte, durum böyle olunca normal satıcılar için fiyat düşürmekte alım talebi yaratamamaktadır.Leave a Reply